پلکان چوبی

پلکان چوبی از تزئیناتی است که از میراث اجداد باستانی با طرح‌های محبوب باقی‌مانده و ایراد گرفتن به این متریال کار بسیار سختی می‌باشد. یک محصول ساخته‌شده از چوب می‌تواند شکل غیرمعمولی داشته باشد. با کمک ترکیبات رنگی، می‌توانید راه‌پله را به سایه لازم رسانده و کنتراست لازم را ایجاد کنید.

مزایای پلکان چوبی

  • دارای استحکام، امنیت و تنوع طرح‌ هستند.
  • اجرا و طراحی آن بسیار ساده می‌باشد.
  • آن‌ها فصل خاصی ندارند و با همه طراحی‌ها ازجمله مدرن و سنتی سازگار و دوستدار طبیعت می‌باشند.
  • پله‌های چوبی اکولوژیکی هستند. آن‌ها سبک‌تر از فلز و بتن هستند.

چه چوبی برای پله های تمام چوب مناسب است؟

انتخاب چوب مناسب برای ساخت پله به عوامل متعددی بستگی دارد. از جمله این عوامل می توان به سلیقه شخص اشاره کرد. چوب ها از نظر ظاهری در رنگ و نقش تفاوت هایی دارند که هر کدام می توانند چوب مورد پسند فرد باشند.

دومین نکته ای که باید در نظر داشت کاربرد پله و محیطی است که پله در آن نصب می شود. از عوامل تعیین کننده در این مورد میزان تردد و رفت و آمد از روی پله می باشد.

یکی دیگر از مواردی که در هنگام انتخاب چوب باید در نظر داشته باشید میزان بودجه ای است که برای ساخته پله در نظر گرفته اید. انواع چوب های موجود در بازار با توجه به کاراکتر و مشخصاتی که دارند از نظر قیمت متفاوت هستند. پس در هنگام خرید به این نکته توجه داشته باشید.

آیا پله های تمام چوب ایمنی لازم را دارند؟

از مسائلی که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول می کند این است که آیا پله های تمام چوب از ایمنی و استحکام لازم برخوردار هستند یا خیر.

اولین نکته ای که باید در رابطه با پله های چوبی و اسکلت این نوع پله ها بدانید این است که تمام ابعاد و اندازه ها، شیوه ساخت و نصب این نوع پله ها از نظر علمی و تجربی بارها و بارها مورد آزمایش قرار گرفته است تا به بهترین نتیجه ممکن رسیده است.

نکته دیگری که باید به آن توجه کرد استقامت بالای چوب بر خلاف وزن کم آن می باشد به طوری که در گذشته بسیاری از خانه ها به شکل چوبی ساخته می شد یا از چوب به عنوان تیر های نگهدارنده سقف استفاده می شد.

علاوه بر موارد ذکر شده باید بدانید که به دلیل بافت چوب و خاصیت الاستیسیته آن احتمال آسیب دیدگی در اثر سقوط یا برخورد با پله های تمام چوب نسبت به پله های فلزی یا سنگی بسیار پایین تر است.