پارکت چوبی

پارکت چوبی پوششی از جنس چوب طبیعی است که می تواند به عنوان یک کفپوش شیک و جذاب در هر محل و محوطه داخلی منزل نصب شود. اگر می خواهید یک کف چوبی گرما بخش را به منزل خود هدیه کنید، پارکت چوبی می تواند یک گزینه سازگار با محیط زیست نیز باشد.

به طور کلی بهتر است که اگر می خواهید از این پارکت استفاده کنید، نوع چوب طبیعی آن را انتخاب کنید چرا که چوب به عنوان متریال مورد استفاده در کف، نسبت به فرش و مواد مصنوعی از قبیل پلاستیک برتری دارد و این ارجحیت هم به لحاظ عملکردی و هم به لحاظ زیبایی در ظاهر خانه نمود پیدا می کند.

پارکت چوبی با کنار هم قرار دادن قطعات چوبی در اشکال و ابعاد مختلف تشکیل می‌شود. آنها به صورت یک تکه و چند لایه وجود دارد که بعد از نصب، هر دو از ظاهری یکسان برخوردارند. این نوع پارکت از کفپوش‌های قدیمی و زیبا و بادوام هستند.

پارکت چوبی از چوب درختانی مانند راش، گیلاس و بلوط ساخته می‌شود. بعد از نصب بر روی کف باید ساب زده و صیقل داده شود، سپس روی آن لاک یا براق کننده می‌زنند. چوب‌های سخت این پارکت ها معمولاً با دوام‌تر از چوب‌های نرم هستند.

مزایای پارکت چوبی

پارکت چوبی صد در صد طبیعی است و عایقی برای صوت و گرما محسوب می‌شود. به علت عایق بودن، این نوع پارکت اکثراً ترجیح کسانی است که مشکل گرما دارند.

پارکت چوبی ترمیم پذیر است و با هر محیطی منطبق می‌شود.

مقاوم برای مکان‌های پرتردد است.

تمیز کردن پارکت تمام چوب بسیار ساده است و نیاز به ابزاری خاص ندارد و تنها با دستمال مرطوب پاک می‌شود.

از رشد قارچ و کپک در کف منزل جلوگیری می‌کند.

پارکت چوبی برای چه مکان‌هایی مناسب است؟

این پارکت در انواع محل‌ها مانند منزل و محل کار و محوطه‌های داخلی مانند راهرو می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. با توجه به اینکه می‌تواند 50 سال عمر کند بی شک به انتخاب اول بسیاری از خانواده‌ها برای تغییر دکوراسیون کف تبدیل می‌شود. چوب دارای مقاومت زیادی است. حتی می‌توان در مکان‌های پر رفت و آمد مانند گالری و کافه‌ها نیز از کفپوش مطابق با سلیقه مشتری و طرح‌های مختلف چوب استفاده کرد.

برای انتخاب پارکت چوبی باید به چه مواردی دقت کرد؟

  • انتخاب رنگ پارکت نیز بسته به فضای مورد استفاده و نیازهای شما متغیر است. پارکت‌های طوسی، محیطی مدرن ایجاد می‌کنند. اما پارکت‌های چوبی حال و هوایی طبیعی و گرم به مکان می‌بخشد.
  • پارکت چوبی که با مبلمان و اثاث خانه تضاد و کنتراست دارند، هم جذابیت فضا را بیشتر می‌کنند و هم باعث شیک‌تر شدن مبلمان می‌شوند.
  • در انتخاب این پارکت  علاوه بر رنگ و مدل، معیار دوام را فراموش نکنید.
  • ضخامت پارکت چوبی از جهت دوام پارکت اهمیت زیادی دارد. ضخامت این پارکت باید بر اساس وضعیت کف زمین و میزان تردد انتخاب شود. به طور کلی در منازل مسکونی، پارکت‌هایی با ضخامت 8 میلیمتر، استاندارد هستند.
  • پارکت‌های چوبی شیاردار، دارای ضخامت بالایی هستند اما میزان سایش آن‌ها زیاد است. این پارکت‌ها که از لحاظ طراحی دارای ظاهری زیبا هستند، نباید برای مکان‌های تجاری یا ورودی خانه که تردد در آن زیاد است مورد استفاده قرار گیرند.